Jednou z cest, kterou se ubírá léčba diabetu 2. typu, jsou léky, jejichž účinek je založen na efektu tzv. inkretinů, nově objeveného hormonálního systému. Tyto léky upravují odchylky v organizmu pacienta s diabetem 2. typu tak, aby se přiblížil ke stavu před onemocněním.

Hormony inkretiny u člověka vznikají v tenkém střevě, pomáhají regulovat hladinu krevní glukózy a spolu s inzulinem pomáhají zpracovat přísun energie z potravy. Podnětem pro jejich uvolňování je u zdravého člověka příjem potravy. Hladovíme-li, hladina těchto hormonů je velmi nízká. Mezi významné zástupce inkretinů patří glukagonu podobný peptid (tzv. glucagon-like peptid 1 (GLP-1)). Pacienti s diabetem 2. typu mají účinky inkretinů porušené. ß-buňky ve slinivce ztrácejí schopnost reagovat na změny hladiny cukru v krvi produkcí inzulinu.

Hormon GLP-1 působí tak, že navozuje pocit sytosti, zpomaluje vyprazdňování žaludku, a tím zlepšuje schopnost těla zpracovat vstřebaný cukr. Zvyšuje také citlivost ß-buněk na stimulaci vysokou hladinou cukru v krvi.

Látka podobná lidskému GLP-1 byla objevena ve slinách ještěra korovce jedovatého (gila monster), který žije na jihu USA a v Mexiku. Tento objev dal vzniknout synteticky upravené látce, která se odborně nazývá agonista GLP-1 receptorů a má některé vlastnosti pozměněny. Nyní se nová unikátní léčba dostává k pacientům. Je určena pro diabetiky 2. typu, u nichž ještě nebyla zahájena léčba inzulinem.

Tři otázky pro MUDr. Jana Brože z II. interní kliniky FN Královské Vinohrady

Komu je určena léčba tímto novým lékem?

Pacientům s diabetes mellitus 2. typu v kombinaci s ostatními tabletovými diabetickými léky tam, kde nejsou původní preparáty dostatečně účinné. Svým působením umožňuje aktivizaci hormonální osy, kterou klasické diabetické léky ovlivnit nedokázaly. Zajímavé a velmi pozitivní je, že v několika provedených studiích bylo prokázáno, že pacienti léčení tímto preparátem mírně snižovali svoji hmotnost.

Podrobnější informace o tomto preparátu, ale i dalších možnostech léčby diabetu najdete na internetovém edukačním diabetologickém portálu www.diacentrum.cz.

Proč se v léčbě užívá látka ze slin ještěra?

Optimální by samozřejmě bylo využít přímo lidský GLP-1. Bohužel se však tato látka v těle velmi rychle rozkládá (řádově v minutách) a běžnými způsoby podání by nebylo možné dosáhnout dostatečně účinné koncentrace v krvi. Proto se využívá látka podobná, která je též produktem živočišné říše a která nabízí podobné pozitivní účinky na lidský organizmus jako GLP-1, ale zároveň v těle vydrží podstatně delší dobu.

Jak se lék do organizmu dostane?

Nyní je dostupná pouze jeho injekční forma. Podává se dvakrát denně injekcí do podkožního tuku. I když pacienti tuto cestu „nevítají s otevřenou náručí“, stojí za to říci, že při možnostech dnešní aplikační techniky lze vpich považovat za nebolestivý. Po podání se u některých pacientů může objevit nausea (pocit nevolnosti), většinou však tento negativní průvodní jev léčby tímto lékem posléze vymizí. Pokud se tyto potíže objeví, je třeba je vždy detailně probrat s ošetřujícím lékařem.

 


Kontakt

Územní Organizace Svazu diabetiků ČR Vimperk

František Svoboda
Nerudova 267
Vimperk
385 01


+420723062783
+420607586942
číslo účtu: 240631004/0300